Home / Nieuws / Onderzoek: Nederlander kiest voor vakantie in eigen land

Onderzoek: Nederlander kiest voor vakantie in eigen land

Afbeelding van Manfred Richter via Pixabay

De Nederlandse vakantieganger kiest deze zomer vaker voor een vakantie in eigen land. Waar de afgelopen jaren de drang naar buitenlandse oorden domineerde, laat de nieuwste Vakantie Sentiment Monitor van juni 2026 een verschuiving zien. Maar liefst 28 procent van de Nederlanders kiest voor een bestemming binnen de landsgrenzen. Een flinke stijging ten opzichte van de 25 procent van vorig jaar.

De hernieuwde liefde voor het eigen land lijkt te worden aangedreven door een mix van economische en praktische overwegingen. Nu de prijzen van buitenlandse reizen en vliegtickets blijven stijgen, herontdekt de consument het comfort en de nabijheid van de Nederlandse regio’s. Bovendien kiezen vakantiegangers in eigen land steeds vaker voor het gemak en de luxe van een hotelverblijf in plaats van de traditionele kampeerplek.

Gelderland en Noord-Holland populair

Binnen de landsgrenzen is er een strijd gaande om de gunst van de toerist. Twee provincies springen er met kop en schouders bovenuit. Gelderland mag zich dit seizoen de koploper noemen. Maar liefst 14 procent van de binnenlandse reizigers overweegt een vakantie in deze groene provincie. De uitgestrekte bossen van de Veluwe en de rust van de Achterhoek blijken een aantrekkingskracht te hebben op gezinnen en rustzoekers.

Vlak achter Gelderland volgt Noord-Holland op een tweede plaats. Met 12 procent van de stemmen blijft de provincie die bekendstaat om haar brede zandstranden, historische steden en dynamische kustlijn een topkeuze voor de vakantieganger. Of het nu gaat om een stedentrip of uitwaaien in de duinen, Noord-Holland weet haar sterke marktpositie te behouden.

De herontdekking van de auto

Niet alleen dé bestemming verandert, ook de manier waarop we reizen ondergaat een transformatie. De auto is populairder dan ooit. Ruim 43 procent van de Nederlanders die koers zet richting hun Europese of binnenlandse vakantieadres doet dat met de eigen wagen. Dat is een sprong vergeleken met de 37 procent van vorig jaar. Deze trend wordt met name gedreven door gezinnen, voor wie de auto flexibiliteit en kostenbesparing biedt.

De cijfers zijn afkomstig uit de Vakantie Sentiment Monitor (juni 2026). Dit is een periodiek onderzoeksrapport dat wordt uitgebracht door het NBTC (Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen).

Niets missen? Meld je aan voor ons WhatsApp-nieuwskanaal.

ChefsFriends wordt mede mogelijk gemaakt door ‘De vrienden van…’:
Kesbeke Fijne Tafelzuren
Kaasfort Amsterdam
Chaîne des Rôtisseurs
Nice to Meat
Schmidt Zeevis
la Fève chocolade en desserts
Mr. Henry’s 0,00%
De WijnGoeroe
WTOL Academy
Neleman
Wijnkooperij de Lange
R & R media en advies
Ook vriend worden? Stuur een e-mail naar richard@chefsfriends.nl of rik@chefsfriends.nl.

Lees verder

Schrijf je in en mis niets!

Ontvang gratis onze inspiratiemail in je mailbox en mis niets!

De beste recepten van onze beste chefs

De beste chefs delen hun beste gerechten in onze recepturenbank. En nu denk je wellicht: die kan ik toch niet maken. Jawel hoor. De ingrediënten en benodigde apparatuur zijn afgestemd op de thuiskok, die in zijn eigen keuken graag bakt, grilt en stoomt.

De recepturenbank is gevuld met gerechten van diverse sterrenkoks, maar toegankelijk gemaakt voor de hobbykok. Lekker thuis koken met recepten van Martin, Michel en Hans.

Kijk rond in onze showroom

Onze showroom is gevuld met de leukste en lekkerste producten en diensten. Je kunt er terecht voor aanbiedingen, smakelijke kortingen en andere voordelen.

Snuffel er eens rond en laat je inspireren. Als cadeau voor jezelf of om anderen mee te verrassen.

showroom bonbons

© Copyright ChefsFriends.nl – Een activiteit van R & R media en advies.