Ondanks huidige economische uitdagingen en een tijdelijke dip door belastingverhogingen, stevent de Nederlandse toeristische sector af op een structurele groei. Nieuwe cijfers van het NBTC voorspellen dat het aantal binnenlandse verblijfsgasten tegen 2035 zal stijgen naar 33 miljoen. Dat is een significante toename die kansen biedt voor de horeca- en hotelsector.
De binnenlandse markt vormt het fundament van de Nederlandse gastvrijheidssector. Volgens het rapport “De binnenlandse markt in beeld” van het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC) blijft de Nederlander trouw aan eigen land, ondanks een lichte fluctuatie op de korte termijn. Waar 2025 en 2026 nog gekenmerkt worden door een lichte daling in overnachtingen – mede door inflatie en de verhoogde btw op logies – wijst de langetermijnvisie op een onomstreden opwaartse trend.
Structurele groei van 1 procent per jaar
De prognosemodellen van het NBTC laten zien dat de markt zich na 2026 zal stabiliseren en vervolgens structureel zal groeien met een gemiddelde van circa 1 procent per jaar. Deze groei resulteert in een verwachting van 33 miljoen binnenlandse gasten in 2035. Voor de hotellerie en gastronomie betekent dit een groeiende vijver van potentiële gasten die steeds vaker kiezen voor kwaliteit en beleving in de nabijheid.
‘De binnenlandse markt is niet alleen een stabiele factor, maar ook de motor van de duurzame transitie in de sector. De groei naar 33 miljoen gasten onderstreept het belang van investeren in lokale kwaliteit’, aldus de analisten in het rapport.
Kansen voor de topgastronomie
Voor ondernemers in het hogere segment, de focus van ChefsFriends, is vooral de verschuiving in gedrag relevant. Hoewel de auto nog steeds het dominante vervoermiddel is (82%), groeit de behoefte aan duurzame en hoogwaardige verblijfskwaliteit. De populariteit van regio’s zoals de Veluwe en de Noordzeekust blijft onverminderd groot, maar de spreiding naar minder bekende gebieden biedt nieuwe mogelijkheden voor bestemmingsontwikkeling.
Uitdagingen: klimaat en capaciteit
De weg naar 2035 is echter niet zonder hindernissen. Het rapport waarschuwt voor de impact van klimaatverandering. Hittestress en wateroverlast kunnen de aantrekkelijkheid van bepaalde bestemmingen beïnvloeden. Voor horecaondernemers betekent dit een noodzaak tot ‘klimaatadaptief’ ondernemen: het aanpassen van terrassen, gebouwen en menu’s aan extremere weersomstandigheden.
Daarnaast blijft de balans tussen bezoekers, bewoners en bedrijven een cruciaal aandachtspunt. De groei naar 33 miljoen gasten moet gepaard gaan met een slimme spreiding in tijd en ruimte om de leefbaarheid en de exclusiviteit van topervaringen te waarborgen.
ChefsFriends wordt mede mogelijk gemaakt door ‘De vrienden van…’:
Kesbeke Fijne Tafelzuren
Kaasfort Amsterdam
Chaîne des Rôtisseurs
Nice to Meat
Schmidt Zeevis
la Fève chocolade en desserts
Mr. Henry’s 0,00%
De WijnGoeroe
WTOL Academy
Neleman
R & R media en advies
Ook vriend worden? Stuur een e-mail naar richard@chefsfriends.nl of rik@chefsfriends.nl.
Lees verder
-
Het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC) verwacht voor 2026 een bescheiden groei van…
-
Nu toeristische topbestemmingen zoals Dubai, Abu Dhabi en Doha direct en heftig te maken hebben…
-
Van gast naar hersteller: Visit Wadden zet vol in op regeneratieve recreatie. Het doel? Een…


