Home / Nieuws / Hotels berekenen btw-verhoging vaak niet door in kamerprijs

Hotels berekenen btw-verhoging vaak niet door in kamerprijs

The Nox Utrecht
Hotelbed

De Nederlandse hotelsector beleeft een moeizame start van 2026. Uit een recente peiling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) blijkt dat de bezettingsgraad in het eerste kwartaal met maar liefst 11,6% is gedaald. De boosdoener is de verhoging van het btw-tarief op logies van 9% naar 21%, die gasten wegjaagt en marges doet verdampen.

Vooral hotels in de grensregio’s worden hard geraakt. Daar kelderde de bezettingsgraad zelfs met 15,6%. De concurrentiestrijd met buurlanden als Duitsland, waar het btw-tarief op overnachtingen slechts 7% bedraagt, lijkt hiermee een ongelijke strijd te worden. Deze gevolgen werd el eerder geconstateerd als vermoeden door ChefsFriends.

Hoewel de overheid de btw fors heeft verhoogd, kunnen hoteliers deze lastenverzwaring niet volledig doorberekenen aan de gast zonder de markt volledig kapot te maken, stelt KHN. Uit het onderzoek van Abbi Insight onder 252 hoteliers blijkt dat de gemiddelde kamerprijs exclusief btw zelfs met 2,5% is gedaald. Terwijl een inflatiecorrectie van circa 3% logisch zou zijn, leveren ondernemers nu juist in. KHN schat dat zo’n 5,5% van de totale lastenverzwaring direct uit de portemonnee van de hotelier komt.

Uit de markt prijzen

De cijfers van KHN worden ondersteund door de Rabobank, die op 9 april meldde dat de hotelexploitaties onder grote druk staan. De bank verwacht dat de marges sectorbreed met 2% tot 3% zullen dalen, wat direct ten koste gaat van het innovatie- en investeringsvermogen. Hierdoor is er minder ruimte voor broodnodige verduurzaming en onderhoud, waardoor de kwaliteit van het Nederlandse hotelaanbod op termijn in het geding komt. Nederland prijst zichzelf letterlijk de markt uit voor zowel internationale toeristen als de eigen bevolking.

‘Nederland verliest terrein als bestemming’, zo stelt de analyse van de peiling vast. ‘Nederlanders blijven vaker thuis of kiezen voor een voordeliger verblijf over de grens. Terwijl de Duitse gast de Nederlandse grensregio steeds vaker links laat liggen.’

De crisis in de hotelsector heeft bovendien directe gevolgen voor de rest van de Nederlandse economie. Met ruim 2.500 hotels en circa 88.000 werknemers is de sector een vitale motor. Hotelgasten zijn immers niet alleen goed voor de kameromzet, maar ook de bezoekers die lokale restaurants, cafés, musea en winkels bevolken. Het wegvallen van deze aanjagers van levendigheid dreigt dan ook bredere schade aan te richten in de binnensteden en regio’s.

ChefsFriends wordt mede mogelijk gemaakt door ‘De vrienden van…’:
Kesbeke Fijne Tafelzuren
Kaasfort Amsterdam
Chaîne des Rôtisseurs
Nice to Meat
Schmidt Zeevis
la Fève chocolade en desserts
Mr. Henry’s 0,00%
De WijnGoeroe
WTOL Academy
R & R media en advies
Ook vriend worden? Stuur een e-mail naar richard@chefsfriends.nl of rik@chefsfriends.nl.

Lees verder

Schrijf je in en mis niets!

Ontvang gratis onze inspiratiemail in je mailbox en mis niets!

De beste recepten van onze beste chefs

De beste chefs delen hun beste gerechten in onze recepturenbank. En nu denk je wellicht: die kan ik toch niet maken. Jawel hoor. De ingrediënten en benodigde apparatuur zijn afgestemd op de thuiskok, die in zijn eigen keuken graag bakt, grilt en stoomt.

De recepturenbank is gevuld met gerechten van diverse sterrenkoks, maar toegankelijk gemaakt voor de hobbykok. Lekker thuis koken met recepten van Martin, Michel en Hans.

Kijk rond in onze showroom

Onze showroom is gevuld met de leukste en lekkerste producten en diensten. Je kunt er terecht voor aanbiedingen, smakelijke kortingen en andere voordelen.

Snuffel er eens rond en laat je inspireren. Als cadeau voor jezelf of om anderen mee te verrassen.

showroom bonbons

© Copyright ChefsFriends.nl – Een activiteit van R & R media en advies.